Data wydania: sierpień 2023
Wersja papierowa: 164 strony + dwustronny plakat i zestaw kolekcjonerskich wlepek
Okładka: Marcin Zembrzuski
Ponad rok po premierze pierwszego numeru naszego zina, a niecały rok po premierze specjalnego numeru halloweenowego, przychodzi wreszcie pora na odcinek poświęcony sexploitation. Tzw. życie przyczyniło się do opóźnienia publikacji, lecz oto jesteśmy z kolejnymi pulpowymi tekstami promującymi mniej czy bardziej zapomniane tytuły sprzed lat. Rzecz jasna, sexploitation to pojęcie bardzo szerokie. W niniejszym numerze skupiamy się tak na podstawach, jak i powolnym poszerzaniu kontekstu całego zjawiska. Zaczynamy od kina amerykańskiego, bo tam właśnie eksploatacja różnego rodzaju się narodziła, lecz szybko zmierzamy w inne strony świata – od Hiszpanii i Francji po Japonię – aby zaprezentować różne oblicza niskobudżetowego kina spod znaku seksu, nagości i przemocy.
Za swój głowny obiekt mające kobiece ciało, sexploitation bywało tyleż niejednorodne, co kontrowersyjne. Przez jednych krytykowane za seksizm, mizoginię czy przemoc dla samej przemocy, przez drugich było chwalone za nietuzinkowość, wywrotowość i pojawiające się czasem treści feministyczne. W związku z tym postanowiliśmy spróbować stworzyć w miarę dialektyczny obraz całego zjawiska. Nie mogło więc zabraknąć kobiecej – a zwłaszcza feministycznej – perspektywy, a obok opinii chwalących kolejne tytuły znalazło się też miejsce na zdrowy dystans i pewną krytykę. Zresztą nie bez powodu zaczynamy od tonacji neutralnej, a kończymy recenzją współczesnego filmu, który bardziej parodiuje i piętnuje sexploitation niż mu hołduje. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że wyczerpujące opisanie tematu było dla nas niemożliwe. To zaś otwiera nam furtkę na ewentualny następny numer o sexploitation, w którym pojawiłaby się dalsza eksploracja tematu. Tylko czy świat będzie na to gotowy? To już zależy od Was… Życzymy miłej lektury!
Marcin Zembrzuski, sierpień 2023
Krótki przewodnik po historii (amerykańskiego) sexploitation / Marcin Zembrzuski
Ikony sexploitation:
* Russ Meyer / Marcin Zembrzuski
* Doris Wishman / Marta Płaza
* Stephanie Rothman / Marta Płaza
* Jesús Franco / Marcin Zembrzuski
* Brigitte Lahaie / Aleksander Biegała
„Brakuje mi genitaliów w filmie!” – wywiad z Jackiem Rokoszem / Marta Płaza
Senne fantazje z francuskiej prowincji. Requiem for a Vampire (1972) / Piotr Kuszyński
Siedem erotycznych uniesień Jeana Rollina / Piotr Kuszyński
Skrót z erotycznej historii japońskiego kina / Mateusz R. Orzech
Pinky Violence – agresywne kobiety, gorąca przemoc / Mateusz R. Orzech
Operation Sex – zapowiedź tysiącletniej rozpusty, czyli o tym, jak Tinto Brass przekomarza się z nazi exploitation / Justyna Braszka
Herstories, czyli feministyczny potencjał kina rape and revenge / Marta Płaza
Z Francji do Włoch, czyli od białej Emmanuelle do czarnej Emanuelle / Marcin Zembrzuski
Czarna Emanuelle a Joe D’Amato / Aleksander Biegała
Viva (2007). To nie jest opowieść, na którą liczyliście / Karolina Stromczyńska
Przykładowe strony:
Plakat A (Maciej Pałka):
Plakat B (Maciej Pałka):
Zestaw kolekcjonerskich wlepek na bazie plakatów do klasycznych filmów eksploatacji: